# MyAlarmsis - Alarm Kontrol Merkezi Yazılımı

MyAlarmsis Alarm Merkezi Yazılımı Genel Özellikleri

#Bu program Windows® XP TR/ING ,Windows® VISTA TR/ING, Windows® 7 TR /ING işletim ortamlarında çalışır.

Bilgisayarlar üzerindeki COM Port'lardan ve IP üzerinden Sinyalleri Alır. COM Port ve IP tanımlama sınırı yoktur. ve Diğer Bilgisayarlara bağılı Receiverlar Üzerinden de Sinyalleri Alır. Böylece bir bilgisayara bağlı kalmaksızın yük diğer Bilgisayarlara dağıtılır.

MYALARMSIS Alarm Merkez Yazılımı DELPHI ® 2009 ve SQL yazılım dili ile yazılmıştır.

MYALARMSIS Alarm Merkez Yazılımı MySQL Veri tabanını kullanır.

4-2 ve ContactID,SIA , SIA II, SIA FSK gibi birçok Formatdaki alarm,arıza ve olay ve bunların düzelme bilgilerini aynı anda alabilir. Abone bilgilerinin yerel ağdan ve uzak ağdan girilmesine olanak sağlar :

(Abone numarası, kodu,adı,telefon numarası,aranan kişinin adı,fax numarası, adresi,adres tarifi ,panelin modeli ,sistem kullanıcıları, Haber verilecek kişiler,abone hakkında önemli not ,harita ve açılış - kapanış zaman bilgileri,aboneye özel tatil günleri, vergi no,başlangıç ve bitiş süreleri , parola gibi...)

Abone bölgeleri ve Sistem Kullanıcıları Programa ayrıca girilir ve Alarm Düştüğünde Hagi bölgeden geldiği ekrana bölge ismiyle gelir. Kurma Kapama sinyali geldiğinde hangi kullanıcının alarmı kurup kapattığı ekrana kullanıcı ismiyle gelir.

Partition yapılmış aboneler aynı abone kodunu kullanabilir.

Bankalar için Şube Kodu ve ATM'nin Bağlı olduğu Şube Kodunu girebilirsiniz.

Sinyal Haberleşme Türünü abone kartında tanıtabilirsiniz. (Telefon Hattı, GSM Hattı, GPRS, IP gibi)

Abonenin Kullandığı Panel marka ve Modelini tanıtabilirsiniz. Alarm Ekranında tek tıkla bu abone için operatör yardım kitabını açar.)

Abonenin Montaj bilgi formu gelip gelmediği işaretlenerek daha sonra bunların raporları alınabilir.

Sınırsız Sayıda Zone Tabloları oluşturulabilir.

Her Operatör kendi ismi ile programa girer. Şifre değiştirme,operatör değişimi ve operatör tanımlama olanakları vardır. Hangi Operatör Hangi Saatte Programı kullanmış ne gibi işlemler yapmış, Kaç Alarmı Cevaplamış gibi raporlar alınabilir.

Alarm izleme modunda ; alarmın önceliği, zamanı,abone kodu,abone adı,alarm kodu ve adı, Alarmın Hangi telefon numarasından geldiği (Caller ID) v.b. bilgiler vardır.

Cevaplanan ve Not Girilen Alarm Ekrandan kalkarak Sinyal Kalabalıklığı yapmaz. ve sadece en son gelen alarmlar öncelik sırasına göre ekranda kalır.Alarm Geldiğinde Alarm tipine göre tanımlanan ses bilgisayarın hoparlöründen sesli olarak da duyulur.ve İstenirse alarm ekranda kaldığı sürece alarm sesi çalmaya devam eder.

Gelen Alarma göre aboneye otomatik veya Manuel SMS ve E-Posta Gönderilebilir. Gönderilen bilgi Alarm Notuna Otomatik kaydedilir.

Operatör İsterse Tek Tıklama ile Alarm Gelen Abonenin adresini Google haritası üzerinde görüntüler.

Operatör Gelen Alarma durumuna göre aboneyi bağlayan firmaya tek tık ile teknik servis formu yazar ve bu teknik servis formunu ister ise Faks, E-Posta veya SMS olarak gönderebilir.

Gelen alarmlar tanımlanan renk ile ekrana düşer ve alarm ların önceliklerine göre operatörün dikkatini çeker.

İşlem gören alarmları kullanıcı, alarmın sebebi kaydeder. Rapor alınırken Hangi operatör bu alarmı cevapladığı raporlanabilir.

Rapor dosyasından istenilen aboneye ait raporlar belli tarihler arası "printer" çıktısı olarak alınabilir,istenirse faks'a yönlendirilerek veya "e-mail" ile de abonelere veya bağlayan bayilere gönderilebilir.

Abonelerin açılış ve kapanış' ları raporlanabilmektedir. Belirtilen Saatte Alarmını Kurmayan Abonelere Geç Kurma Sinyali düşer. İstenirse bu Sinyal belli bir süre ertelenerek ertlenen sürede hala kurulmadı ise bu alarm tekrar düşer.

Belirtilen Saatte Alarmını Devre Dışı Bırakmayan (Kapatmayan) Abonelere Geç Kapama Sinyali düşer. İstenirse bu Sinyal belli bir süre ertelenerek ertlenen sürede hala kurulmadı ise bu alarm tekrar düşer.

Kurma Kapama Saatleri Dışındaki Saatlerde Abone İçeri Giriş Yapar ise Yasaklı Saatte Giriş Alarmı Ekrana Düşer.

Hafta Sonları Kapalı olarak işaretlenen Abonelerde alarm devre dışı bırakılırsa Yasaklı Saatte Giriş Alarmı Ekrana Düşer.

Tatil Günleri Tanımlanan Abonelerde alarm devre dışı bırakılırsa Yasaklı Saatte Giriş Alarmı Ekrana Düşer.

Programı kapatan ve açan operatörlerin kapatma ve açma zamanları kayıtlarda tutulmaktadır.

Toplam abone sayısı Ekranın Alt Kısmında Sürekli görüntülenmektedir.

Aboneden Bilirtilen süre içerisinde hiç sinyal gelmez ise Program o Abone İçin İletişim Kopuk alarmı düşürür.

Aboneden Tanımlanan günlük test sinyali saatine kadar Günlük Test Sinyali Gelmez ise Sistem Haberleşme Hatası Alarmı düşürür.

Eğer Aboneye Alarmın Devredışı Kalma Süresi girilir ise ve Abone Kapama sinyalinden sonra belirtilen süre içerisinde alarmını kurmaz ise o aboneden Ekrana Geç Kurma Alarmı Düşer. (Örneğin ATM ler için 20 Dk.)

Eğer Aboneye Sistem Telefonu Tanıtılmış ise ve Telefon Sabotaj Kontrolu yap işaretlenmiş ise bu abone için farklı bir telefondan merkeze sinyal gelir ise program telefon hattı sabotaj alarmı ekrana düşürür.

Abone Aktivite raproları Anlık,Günlük , Haftalık ve Aylık olarak Otomatik olarak abonelere ve bayilerine E-Posta olarak gönderilebilir.

Gönderilen Mailler XLS (EXCEL),PDF,HTML,RTF formatlarında hazırlanabilir.

Gönderilen Aktivite raporları sinyalin geldiği renklerde hazırlanır. (Eğer Alarm Kırmızı Kurma Kapama yeşil ise raporlarda bu renkte hazırlanır.)

Aranacak kişiler tek tıklama ile otomatik olarak aranabilir.

Raporlar firmanızın antet logosu ve antet bilgileri ile hazırlanır.

Aboneler Mesleklerine Göre Raporlanabilir.

Aboneler Çoğrafi Bölgelere, İllere, İlçelere Göre Raporlanabilir.

Aboneler Bağlayan Firmalara Göre Raporlanabilir.

Abonelerin Tatil Günleri Abone Mesleklerine Göre Tanımlanır.

Aboneye Özel Tatil Günü Tanımlaması Yapılabilir. Örneğin Noel Tatilleri v.b.

Abonede Teknik Servis Çalışması Yapılıyor ise Bu Abone Teknik servise alınır. ve Gelen Sinyaller operatörü meşgul etmez. Belirtilen süre sonra teknik servis çalışması otomatik olarak kaldırılır.

Bir Aboneden bir gün içinde tanımlanan adetten fazla sinyal gelirse bu abone için Çok fazla sinyal geldi alarmı üretilir. Böylece aboneye yükle telefon faturalarının yansıması engellenir.

Aboneye Özel Alarm Durumları tanımlanabilir. Böylece her abone için ayrı zone tablosu tanımlamak gerekmez. Örn. Bazı abonelere elerktrik arızası alarm olarak düşeceği gibi bazılarında alarm düşmesi gibi.

Abonelere sadece tanımlanan sinyaller otomatik olarak SMS olarak gönderilebilir.

Abonelere Sadece tanımlanan sinyaller otomatik olarak E-POSTA olarak gönderilebilir.

Aboneye Ait Kroki ve Fotoğraflar Eklenebilir.

Aboneler Koduna, Adına , Cep Numarasına veya Adına Geçen Kelimelere göre aranabilir.

Hergün, Her Hafta, Heray , Her Saat başı gibi istenilen saatte otomatik yedekleme yapar..

Aboneler, isterlerse kendilerine verilecek olan abone kodu ve şifresi ile internet üzerinden günlük rapor bilgilerine ulaşabilirler.

ALARM MERKEZ YAZILIMI Bayi Modülü ile Alarm Bayileri Kendi Abonelerinin Sinyallerini TCP/IP (İnternet) Aracılığı ile dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar canlı olarak takip edebilirler ve yetkileri dahilinde abone bilgileri üzerinde bilgi girişi / düzeltmesi yapabilirler.

Abone Kartında hangi operatör hangi tarihte ne bilgi girmiş neyi silmiş neyi düzeltmiş görebilirsiniz.

Aboneye eksik girilmiş bilgiler raporlanabilir. (Örn: bölgeleri girilmemiş aboneler, web parolası verilmemiş aboneler v.b.)

Tek Tıklama ile Kurulu ve Kapalı sistemlerin, Pasif Aboneler, Teknik Servis Çalışan aboneler listesi alınabilir.

Bayi Kartına bayinin teknik servis personelleri ve bunlararın parolaları kayıt edilir. Böylece aboneye bir teknik servis gittiğinde parola teyidi yapılır.

Her Bayi için ayrı Prosedür tanımlaması yapılarak alarm durumunda bayilerin belirlediği prosedürler işletilebilir.

Bayiye yazılan teknik servis formları bayinin e-posta adreslerine gönderilir. ve Tanımlı teknisyenlerinin cebine SMS olarak gönderilebilir.

Bayilere Otomatik olarak proforma faturalar program üzerinden hazırlanabilir ve e-posta olarak gönderilebilir.

Kullanılmayan Boş Abone Numaraları Listelenebilir. ve Bunların içinde Hala Sinyal Gelenler belirtilir.

ALARM MERKEZ YAZILIMI Gelen Alarm Ekranından Abonenin Bölgelerine Tanımlı kamera var ise Tek tık ile bu kamera görüntüsüne bağlanır.

ALARM MERKEZ YAZILIMI SesKayıt Entegrasyon Modülü ile Ses kayıt cihazı programları ile entegre olarak abonenin telefon görüşmelerine hızlıca ulaşır.

Programdan Yüzlerce Detaylı rapor yapılabilir.

ALARM MERKEZ YAZILIMI ile Operatörler kendi aralarında mesajlaşabilir. Vardiya değişimlerinde diğer operatörlere mesaj bırakabilirler.

#